30C – בירת חורף

ארומה

טווח הארומות המקובל הוא רחב, אם כי הפופולאריות יציגו עוגיות כריסמס, עוגיות זנגוויל, פודינג כריסמס אנגלי, עצים מחטניים ותבליני בישול. כל שילוב תבלינים שמזכיר את עונת הכריסמס יתקבל בברכה. לבירת הבסיס לרוב יהיה פרופיל מאלטי התומך בתצוגה המאוזנת של ארומות התבלינים והמרכיבים הייחודיים.
סוכרים תסיסים נוספים (דבש, מולסה, מייפל ועוד) עשויים להקנות את הארומות הייחודיות להם. ארמות הכשות ינועו בין לא קיימות, מרוסנות או מעט ספייסיות. מעט אופי פירותי (לרוב של קליפות הדרים מיובשות או פירות מיובשים כמו צימוקים או שזיפים) או אופציונלי וניתן לקבלו. ארומות אלכוהול עשויות להיות בנמצא אך מאפיין זה צריך להיות מרוסן. הארומה הכללית צריכה להיות מאוזנת והרמונית, ולרוב מורכבת ומזמינה.

מראה

לרוב בעלות גוון ענברי בינוני עד חום כהה מאוד, כשהגרסאות הכהות נפוצות יותר. בדרך כלל צלולות אם כי הגרסאות הכהות מאוד עשויות להיות אטומות לחלוטין. עכירות קור (chill haze) תתקבל. לרוב בעלות ראש קצף יציב בגוון אוף-וויט עד שזוף.

טעם

יש מקום לפרשנות רבה, ויש לאפשר יצירתיות של המבשל, כל עוד התוצאה המתקבלת מאוזנת ומציגה את התבלינים. תבלינים חורפיים הם הפופולאריים (כמצויין לעיל). על התבלינים והסוכרים הנוספים לתמוך ולהשתלב היטב בבירת הבסיס.
טעמי לתת עשירים, מאלטיים ו/או מתוקים הם הנפוצים ועשויים לכלול קרמל, טוסט, אגוזים או שוקולד. עשויים להיכלל גם טעמי פירות יבשים או טעמי קליפות הדרים מיובשות כגון צימוקים, שזיפים, דבלים או קליפות תפוז או לימון. עשויים להיכלל טעמים מובחנים של סוכרים תסיסים ייחודיים (מולסה, דבש, סוכר חום ועוד), אם כי אלמנטים אלו אינם בגדר הכרח. מאפיין עצי מחט עדין אופציונלי. על המגוון הרחב של המרכיבים היחודיים להיות תומך ומאוזן ולא להאפיל על בירת הבסיס. מרירות וטעמי כשות יהיו לרוב מרוסנים על מנת שלא להתערב בתבלינים והמרכיבים הייחודיים. לרוב בעלת סיומת יחסית מלאה ולעיתים קרובות בעלת מעט טעם אלכוהולי. מאפייני לתתים קלויים הם נדירים ולרוב לא חזקים יותר משוקולד.

גוף

טווח הפרשנות לסגנון הוא רחב. לרוב הגוף יהיה בינוני עד מלא עם מעט "לעיסות" מאלטית. גיזוז בינוני-נמוך עד בינוני-גבוה אופייני. גרסאות רבות יציגו תחושת אלכוהול חמימה מיושנת, אך מבלי להיות חמה מדי. הבירה לא צריכה להיות חזקה במיוחד על מנת להציג מאפיין זה.

התרשמות כללית

בירות חורף הן בירות המתאימות למזג אוויר קר ויציגו תבלינים חורפיים וקינוחיים.
בירות יחסית כהות וחזקות, לרוב בעלות גוף עשיר וסיומת חמימה ההופכת אותן לבנות לוויה נהדרות למזג אוויר חורפי.

הערות

איזון הוא המפתח להצגת בירת חורף עשויה היטב. על המרכיבים הייחודיים להחמיא לבירת הבסיס ולא להאפיל עליה. על המבשל להכיר בכך שיש שילובי בירות ומרכיבים שעובדים טוב יחד, וכאלו שאינם מייצרים תוצאה הרמונית. אם סכגון הבירה הוא קלאסי - על מאפייני סגנון הבסיס להיות מיוצגים כראוי בארומה ובטעם. כשנעשה שימוש בתוספים - עליהם להיות מאובחנים, כל אחד בדרכו (אם כי לא בהכרח כבדידים. איזון עם כלל המרכיבים הוא עדיין קריטי).
במילים אחרות - על הבירה להיות מאופיינת כבירה מתובלת, מבלי לתת לכל מרכיב במה משל עצמו.

היסטוריה

לאורך ההיסטוריה, בירות עשירות, בעלות אחוז אלכוהול גבוה יותר היו נשתות בתקופת החורף, כשחברים וותיקים היו נפגשים על מנת להינות מהעונה. מבשלות רבות הפיקו בירות עונתיות ייחודיות שהיו כהות יותר, חזקות יותר, מתובלות ובאופן כללי בעלות אופי רב יותר מאשר הבירות הרגילות שלהן. גרסאות מתובלות נחשבות למסורות אמריקאיות ובלגיות, היות ומבשלות בריטיות או גרמניות כיום אינן נוהגות לתבל את הבירות שלהן.

מרכיבים

לרוב מדובר על איילים, אם כי גם לאגרים כהים וחזקים קיימים. תבלינים נדרשים, ולרוב יהיו אלו המקושרים לעונה (פלפל אנגלי, אגוז מוסקט, קינמון, ציפורן, ג'ינג'ר) וכל קומבינציה היא אפשרית והיצירתיות מבורכת. ניתן לעשות שימוש בקליפות הדרים כמו גם שימוש מעודן בפירות אחרים. תוספים עתירי טעם נפוצים אף הם (מולסה, סוכר אינוורנטי, סוכר חום, דבש, מייפל וכדומה)

נתונים טכניים

צפיפויות סוכר, רמת מרירות, אלכוהול וצבע יהיו תלויים בבירת הבסיס. לרוב אחוז האלכוהול יהיה כ-6% והצבע כהה יחסית.

דוגמאות מסחריות

Anchor Our Special Ale, Goose Island Christmas Ale, Great Lakes Christmas Ale, Harpoon Winter Warmer, Lakefront Holiday Spice Lager Beer, Weyerbacher Winter Ale.