בוחש מגנטי לשמרים הכלי היעיל והנכון

לפעמים בחיים יש הפתעות. עד ממש לאחרונה, נשאנו את עינינו בערגה לארה"ב , שם ניתן להשיג שמרים נוזליים בקלות יתרה ,בין אם זה ב-LHBS (או "החנות המקומית לציוד בישול בירה ביתית" בעברית) או פשוט דרך מגוון אתרי אינטרנט שמוקדשים למטרה זאת.

למזלנו, שחר הרץ ו-B&B הרימו את הכפפה והביאו קצת שמרים נוזליים לארץ הקודש. ישנם הבדלים מהותיים בין שמרים יבשים ושמרים נוזליים, ואחד הבולטים ביותר הוא הצורך בבוחש מגנטי (או stir-plate בלעז).

 מחפשים שמרים נוזליים בישראל? חפשו בבנק השמרים:
לצפיה ברשימת הבנק | לצפיה במפת המבשלים 

יש שיטענו כי הבוחש המגנטי לא באמת נחוץ וכי ניתן להכין סטארטר גם ללא הבוחש, הם צודקים, אך סחרור התירוש מביא לעליה של עשרות אחוזים ברביית השמרים. בנוסף, לאלו שלא יכולים לגשת כל שעה ולטלטל את הארלנמייר, הבוחש יעשה את העבודה.

את המדריך שלנו לביצוע סטארטר, וגם סשן שאלות ותשובות מצולם, תוכלו למצוא בלינק הזה.

למה צריך בוחש?

מטרת הבוחש המגנטי היא לאוורר את התירוש בו אנחנו מייצרים את הסטארטר, לוודא סביבה עשירה בחמצן ולהביא לרבייה טובה יותר ובריאה יותר של השמרים.

למעשה, הסטארטר הוא אצווה קטנה של בירה, בה התירוש (שה-OG שלו צריך להיות בין 1.020 ל-1.040) משמש כמצע הרבייה של השמרים. מגנט ערבוב קטן הנמצא בתחתית הסטארטר מסתובב באופן קבוע, ויוצר מערבולת היונקת אוויר לתוך הסטארטר. בבוחשים מגנטים מסחריים, מקל הערבוב מסובב ע"י היפוך קטבים של השדה המגנטי הנוצר בתחתית הפלטה, אצלנו, מדובר על מאוורר שעליו מודבקים מגנטים, שאותם נשים באוריינטציה של מקל הערבוב. המאוורר יסתובב ואיתו המגנטים, מה שיוביל לתנועת בחישה של מקל הערבוב.

בוחש מגנטי מסחרי , מהסוג שמתמשים בו במעבדות מתקדמות, יכול לעלות מאות ואלפי שקלים. לצערנו, אנחנו לא מעבדה מתקדמת, ולא עשירים, אז היינו צריכים להכין סטיר פלייט משלנו, והצעדים מפורטים לפניכם:

בניית בוחש מגנטי

ציוד

דבר ראשון, רשימת מרכיבים הכרחית, אתם תצטרכו:

 • מאוורר מחשב.
 • פוטנציומטר \ ראוסטט \ בורר מהירויות למאורר מחשב  (ניתן לקנות גם בארץ , אבל קשה להתווכח עם המחירים באיביי)
 • מגנטים חזקים או מגנטים של דיסק קשיח שכבר לא צריך
 • ספק כוח 12V (ניתן לקנות בחנויות אלקטרוניקה, או לחפש טוב בבית ולמצוא, בטוח יש)
 • דבק כלשהו, או סוגרו.
 • מלחם + בדיל + יכולת הלחמה בסיסיות מאוד.
 • שרינקים.
 • קופסת חשמל.
 • מקל בחישה.
 • ברגים ואומים המתאימים לקוטר המאוורר.

רוצים לעזור לנו להחזיק את האתר? קנו באמצעות הלינקים לקניה ב-eBay (ראוסטט, בורר מהירויות למאורר מחשב, מגנטים חזקיםסוגרושרינקיםקופסת חשמל)

מהלך הבניה

הדבר הראשון שנעשה הוא מירכוז המגנטים (אם קניתם מגנטים קטנים שימו אותם אחד אל מול השני במרחק שווה מהדפנות) כך שיתאימו לקטבי מקל הערבוב. אם אתם משתמשים במגנטים של דיסק קשיח (כמוני), נסו למקם את המגנט כך שהקטבים מביאים את המקל המגנטי לישיבה במרכז.

לאחר המרכוז נדביק את המגנטים (עם דבק או סוגרו, לבחירתכם).

ע"מ לגרום למאוורר להסתובב, נצטרך לחבר אותו לחשמל. לפי מיטב ניסיוני, מהירות ברירת המחדל של מאוורירי המחשב היא מהירה מדי ונוטה "לזרוק" את המגנט כאשר משתמשים בבוחש, ולכן נחבר את המאוורר לספק דרך הפוטנציומטר\בורר המהירות. (הערה: מומלץ לחבר את הכל סופית רק כאשר הכל יושב בקופסא ועובד כמו שצריך).

IMG_20131119_135728

לאחר שראינו שהמאורר מסתובב כמו שצריך, וניתן לברור מהירויות, נתחיל את השלב הפחות מסובך.

נקדח 4 חורים בקופסת החשמל, ונשלוט בגובה המאורר באמצעות הברגים והאומים, כך שהמגנט ימצא יחסית קרוב לדופן העליונה של הקופסה, עליה יונח הסטארטר. אתם רוצים להגיע למצב שהמגנט כמעט ייגע במכסה, אך בלי לגעת כמובן. קחו בחשבון שכתלות בקופסה שלכם, משקל הארלנמייר והסטארטר עשוי ליצור בטן קטנה במכסה.
נקדח חור גם לצ'ופצ'יק של הפוטנציומטר \ ראוסטט \ בורר מהירויות, ונקבע אותו באמצעות ברגים, או דבק, מה שבא לכם.

הקופסא השלמה טרם הרכבה הסופית

לאחר שהכל עומד במקום, נבצע הלחמות על החיבורים בין המאורר, הפוטנציומטר, וספק הכוח, נשים שרינקים, ונאגד את הכבלים בצורה שלא תפריע לפעילות המאורר.

סידור החוטים , אחרי שרינקים

כעת, ניתן לסגור את הקופסא, ולהתחיל את חוות השמרים הביתית שלכם!

בניתם בוחש מגנטי? נשמח לראות איך יצא לכם ואם עשיתם דברים בצורה שונה – נשמח לשמוע וללמוד.

הבוחש המגנטי בפעולה

בישול מהנה!

ניצן.

התחילו את השיחה באתר Beergeeks Talk

תגובות מהארכיון

3 תגובות בנושא “בוחש מגנטי לשמרים הכלי היעיל והנכון

 1. פינגבאק: ניסוי השוואת שמרים | בירגיקס

 2. פינגבאק: מתנות וגאדג'טים למבשל הביתי | בירגיקס

סגור לתגובות.